OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Miličínští žáci navštívili Lány

     Žáci druhého stupně ZŠ Miličín začali školní rok neobvykle – exkurzí hned v prvním vyučovacím týdnu. Díky úsilí nové paní ředitelky M. Škramlíkové se podařilo rezervovat vstup k prohlídce prezidentského zámku na čtvrtek 6. září 2018 v 8:25 hodin.

     Včas jsme dojeli na místo a do areálu zámku vešli bezpečnostním rámem s kontrolou osob i zavazadel. Před zámkem s námi nejdřív pohovořil historik umění Jaroslav Sojka o Miličíně, Kalvárii a našem kostele, potom nás pozval do vstupní haly a vyprávěl o historii prezidentského letního sídla. Po dřevěném schodišti jsme vystoupali do patra, kde na nás v každé reprezentační místnosti čekal jiný průvodce s výkladem. Postranní chodby, stejně jako všechny venkovní prostory, byly střežené hradní stráží a vojáky. Prohlédli jsme si salónky, jídelny, pracovnu, knihovnu, obdivovali krásné lustry, nábytek, porcelán, krb, látkové tapety, štukovou výzdobu i obrazy, zaujaly nás posmrtné masky T. G. Masaryka a E. Beneše. Před zámkem jsme si mohli zakoupit pamětní mince, pohlednice, různé publikace nebo turistickou známku. Následovala prohlídka barokního kostela, který běžně slouží i lánským obyvatelům. O jeho historii a výzdobě vyprávěla paní historička Jana Croÿ. Před bývalými konírnami jsme si dali svačinu a následovala procházka parkem a návštěva skleníku. U monumentální kašny s pěti bronzovými lvími hlavami jsme se i trochu osvěžili studenou vodou. Před odjezdem jsme se vydali po naučné stezce.

     Exkurze do Lán se vydařila a všem se líbila. Mimořádné zpřístupnění zámku v Lánech v rámci oslav 100. výročí založení Československé republiky se mnohokrát zmiňovalo v rozhlase i v televizi a my jsme rádi, že jsme vše mohli vidět na vlastní oči.

 autorka článku: PaeDr. K. Týleová

Fotky z exkurze na https://www.zonerama.com/skolaMilicin1/Album/5476339